Irish Setter vs Keeshond
Een zij-aan-zij vergelijking om het juiste ras voor jouw leefstijl te vinden.

Irish Setter
De Irish Setter is een vriendelijk en energiek ras, bekend om zijn opvallende rode vacht en sierlijke, atletische bouw. Geprezen om hun intelligentie en zachte temperament, zijn deze honden uitstekende familiegezelschappen en blinken ze uit in diverse hondensportdisciplines.
Groot
Hoog
11-15 years jr
N/A cm

Keeshond
De Keeshond is een levendige en aanhankelijke middelgrote hond, bekend om zijn opvallende 'bril' van gekleurde vacht rond zijn ogen en zijn pluizige, tweelaagse vacht. Oorspronkelijk als schipperShond in Nederland gefokt, wordt dit ras gewaardeerd om zijn vriendelijke aard en intelligentie, wat hem tot een uitstekende metgezel en familiehond maakt.
Middel
Gemiddeld
12-15 jr
N/A
Snelle vergelijking
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Energie | ||
| Trainbaarheid | ||
| Verzorgingsbehoeften | ||
| Gezinsvriendelijk | ||
| Zelfstandigheid |
Belangrijkste kenmerken
| Goed met kinderen | ||
| Goed met honden | ||
| Goed met katten | ||
| Hypoallergeen | ||
| Geschikt voor appartement | ||
| Geschikt voor beginners |
| Detail | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Formaat | Groot | Gemiddeld |
| Energieniveau | Hoog | Gemiddeld |
| Verzorging | Hoog | Hoog |
| Trainbaarheid | Gemiddeld | Gemiddeld |
| Blafgedrag | Gemiddeld | Hoog |
| Verhaaringsniveau | Gemiddeld | Hoog |
| Kauwkracht | Gemiddeld | Gemiddeld |
| Behuizing | Met tuin | Appartement |
Eigenaarsprofiel & keuzewijzer
Eigenaarsmatch
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Ervaringsniveau | Beginner | Beginner |
| Beginner | ||
| Ideale eigenaar | Actief individu of gezin dat voldoende beweging en training kan bieden voor een Irish Setter. | Actief individu of gezin dat voldoende beweging en training kan bieden voor een Keeshond. |
Dealbreakers voor Irish Setter
- Kan niet voldoen aan 90-120 minuten dagelijkse beweging
- Kan geen toewijding leveren voor verzorgingsbehoeften
Dealbreakers voor Keeshond
- Kan niet voldoen aan 30-45 min dagelijkse beweging
- Kan zwaar verharen niet tolereren
Risico op afstand
| Factor | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Risiconiveau | Medium | Medium |
| Voornaamste redenen | Onderschatte bewegingsbehoefte, Gedragsuitdagingen, Kosten van verzorging | Onderschat bewegingsbehoeften, Gedragsuitdagingen, Kosten van verzorging |
Temperament & karakter
Gedragsvergelijking
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Jachtdrift | ||
| Waakhondkwaliteiten | ||
| Vriendelijk voor vreemden | ||
| Kwijlniveau | ||
| Zwerfgedrag |
Geluidsgedrag
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Blafgedrag | Medium | High |
| Huilneiging | ||
| Jankneiging | Low | Low |
| Geluid bij scheiding |
Veiligheid & betrouwbaarheid
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Ontsnappingsdrang | ||
| Geschikt voor hondenpark | ||
| Betrouwbaar zonder lijn | ||
| Veilig bij kleine dieren | ||
| Reactiviteit aan de lijn | ||
| Risico op bewaken van middelen | Low | Low |
Sociale kenmerken van Irish Setter
Low
Doorgaans vriendelijk
Sociale kenmerken van Keeshond
Low
Selectief
Training
Irish Setter
- Positieve bekrachtiging is essentieel. Ze werken voor betrokkenheid en plezier, niet alleen uit plicht.
Keeshond
- Positieve bekrachtiging is de *enige* manier. Ze zijn gevoelige zielen; harde correcties zullen ervoor zorgen dat ze zich afsluiten of angstig worden.
Aandachtspunten voor Irish Setter
Dit is een 'kleefhond' in de ware zin van het woord. Irish Setters zijn gefokt om samen met mensen te werken en hebben een diepgaande behoefte aan gezelschap. Ze verdragen isolatie slecht. Als ze een volledige werkdag (8+ uur) alleen worden gelaten, vertonen ze vaak destructief gedrag (kauwen aan muren, graven) en noodvocalisatie (huilen/blaffen).
Irish Setters zijn berucht om hun trage rijping. Hoewel ze fysiek uitgegroeid zijn op 12-18 maanden, loopt hun mentale volwassenheid vaak achter tot leeftijd 3 of 4 jaar. Eigenaren moeten voorbereid zijn op een grote, krachtige hond die de impulsbeheersing en chaotische energie van een pup van 4 maanden nog jarenlang behoudt.
Als vogelhond is hun instinct om de horizon af te speuren en te jagen aangeboren. Ze zijn over het algemeen niet veilig in de buurt van vogels, en hun terugroepbaarheid kan onmiddellijk verdwijnen zodra een visuele prikkel (eekhoorn, vogel, blad) hun prooidrift activeert. Dit maakt betrouwbaar losloopgedrag in niet-omheinde gebieden een grote uitdaging.
Aandachtspunten voor Keeshond
Dit is geen hond voor een huishouden waar iedereen 8-10 uur per dag weg is. Keeshonden werden als schipperShond gefokt en leven genetisch verankerd met constant bij hun mensen te zijn. Isolatiestress is veel voorkomend; een Keeshond die lang alleen wordt gelaten kan aanhoudend blaffen, destructief worden of neurotisch gedrag ontwikkelen.
De Keeshond is een waakhond, geen bewakingshond. In een modern huis kan 'ongewoon' een bezorgwagen, een voorbijlopende buur of een wappend blad op de veranda betekenen. Ze zijn vocaal en 'praatgraag'. Hoewel ze zelden agressief zijn, kan hun doordringende blaf hinderlijk zijn in appartementen met dunne muren als het niet vroeg wordt gemanaged.
Het verharen is geen mythe. Ze 'blazen hun vacht' (verliezen hun volledige ondervacht) een of twee keer per jaar, wat zakken vol vacht oplevert. Zelfs buiten het verharingsseizoen vereist hun dubbellaagse vacht wekelijks lijnborstelen om pijnlijke klitten te voorkomen. Dit is een aanzienlijke tijdsinvestering.
Compatibiliteit met andere dieren
| Soort | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Met katten | Voorzichtigheid - kan achtervolgen | Over het algemeen veilig met goede introductie |
| Kleine zoogdieren | Toezicht vereist | Supervisie vereist |
| Vogels / reptielen | Voorzichtigheid aanbevolen | Voorzichtigheid geadviseerd |
Geavanceerd gedrag
| Kenmerk | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Risico op roofgedrag | Medium | Medium |
| Gehoorzaamheid | Low | Low |
| Geluidsgevoeligheid | Low | Low |
| Territoriaal blaffen | ||
| Agressie tegenover zelfde geslacht | 18 months | 18 months |
Eerste jaar & levensfasen
Uitdagingen in het eerste jaar
| Uitdaging | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Moeilijkheidsgraad pup | ||
| Vernietigingsfase | 6-18 | 6-14 |
| Zindelijkheidstraining | Moderate | Uitdagend |
| Benchtraining | Medium | Medium |
| Pubertale terugval |
Irish Setter: Irish Setter-pups vereisen consistente training en geduld.
Keeshond: Keeshond-pups vereisen consistent trainen en geduld.
Tijdlijn levensfasen
| Fase | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Pupfase | 12 months | 12 months |
| Puberteit | 6-18 | 6-18 |
| Volwassen jaren | 2-8 | 2-8 |
| Begin seniorfase | ~8 years | ~8 years |
| Leeftijd met meeste energie | 1-3 years | 1-3 jaar |
Formaat & fysieke kenmerken
Fysieke gegevens
| Meting | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Hoogte | N/A cm | N/A |
| Gewicht | Nog niet genoeg data | Nog niet genoeg data |
| Formaatcategorie | Groot | Middel |
| Levensduur | 11–15 jaar | 12–15 jaar |
| Worpgrootte | 4-8 | 4-8 |
Vacht van Irish Setter
Vacht van Keeshond
Afstamming & herkomst
| Detail | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Oorspronkelijk doel | het zetten (hurken) van wildvogels op de heidevelden | De Keeshond werd in Nederland ontwikkeld als schipperShond (Nederlandse schipperShond) |
| Herkomst | in Ierland in de 18e eeuw | N/A |
Fokdetails
| Detail | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Keizersnedepercentage | Varies | Varieert |
| Werpingsmoeilijkheid | Medium | Medium |
| Sterfte pups | Low | Low |
Fysieke risico's
| Risico | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Risico op maagdraaiing / GDV | Low | Low |
| Risico op gladde vloer | Low | Low |
| Minimale schuttinghoogte | 1.5m | 1.5m |
| Graaf- / ontsnappingsrisico | Low | Low |
Gezondheid & veelvoorkomende aandoeningen
Gezondheidsproblemen van Irish Setter
Gezondheidsproblemen van Keeshond
Aanbevolen tests voor Irish Setter
- CLAD (DNA)
- PRA (rcd1 & rcd4 DNA)
- OFA/PennHIP-keuring voor heupen en schildklier
Aanbevolen tests voor Keeshond
- PHPT genetische test (Cornell University test)
- OFA-keuringen (Heupen, Ellebogen, Knieschijven, Ogen (CERF))
Overzicht gezondheidsrisico's
| Risicofactor | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Risico op kanker | Medium | Medium |
| Hartrisico | Low | Low |
| Neurologisch risico | Low | Low |
| CCL/ACL-scheurrisico | Low | Low |
| Dierenartsbelasting | Medium | Medium |
Gevoeligheden & allergieën
| Gevoeligheid | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Huidallergieën | ||
| Omgevingsallergieën | ||
| Maaggevoeligheid | Low | Low |
| Voedselallergieën |
Gezondheidsonderhoud
| Verzorgingsonderdeel | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Nagelgroei | Normal | Normal |
| Oogverzorging | Low | Low |
| Anaalklierproblemen | Occasional | Occasional |
Seniorzorg & veroudering
Seniorzorg voor Irish Setter
Veelvoorkomende seniorproblemen
- Artritis
- Achteruitgang van het gezichtsvermogen
- Cognitieve veranderingen
Seniorenzorg varieert per individuele gezondheid.
Seniorzorg voor Keeshond
Veelvoorkomende seniorproblemen
- Artritis
- Visachteruitgang
- Cognitieve veranderingen
Seniorverzorging varieert per individuele gezondheid.
Vachtverzorging & onderhoud
Irish Setter
high onderhoudKeeshond
high onderhoudLeefstijlcompatibiliteit
Dagelijks leven van Irish Setter
Dagelijks leven van Keeshond
Behuizing & juridische beperkingen
| Beperking | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| BSL-beperkt | ||
| Veelvoorkomend huurverbod | ||
| Verzekeringszwarte lijst | ||
| Gewichtscategorie | Under 50lbs | Under 50lbs |
Klimaattolerantie
| Klimaat | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Hittetolerantie | ||
| Koudetolerantie | ||
| Affiniteit met water | High | Medium |
Reiscompatibiliteit
| Activiteit | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Autoreizen | Good | Good |
| Kamperen | ||
| Strandvriendelijk | ||
| Wandelscore | ||
| Geschikt voor cabinevlucht | ||
| Hotelvriendelijk formaat |
Nichegeschiktheid
| Rol | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Assistentiehond | Low | Low |
| Therapiehond | Low | Low |
| Diepdruktherapie | ||
| Canicross / bikejoring | ||
| Aanpasbaar aan appartement | ||
| Tactiel / sensorisch vriendelijk | ||
| Veebewaker | ||
| Medisch alarm | Low | Low |
Kosten & uitgaven
Aanschafkosten
| Kosten | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Aanschafprijs | N/A | N/A |
| Initieel kostenbereik | $1,000–$2,500 | $1,000–$2,500 |
| Kostenniveau |
Doorlopende kosten
| Kosten | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Maandelijks bereik | $140–$220 | $70–$130 |
| Jaarlijks bereik | $1,680–$2,640 | $840–$1,560 |
| Voer / maand | $80-120 | $40-70 |
| Verzekering / maand | $60-100 | $30-60 |
| Verzorging / sessie | $70-100 | $60-100 |
| Routinedierenarts / jaar | $300-600 | $50-100 |
| Maandelijks kostenniveau |
Levenslange kosten van Irish Setter
N/A
Levenslange kosten van Keeshond
N/A
Eigenaardigheden & leuke weetjes
Dagelijkse eigenaardigheden
| Eigenaardigheid | Irish Setter | Keeshond |
|---|---|---|
| Snurken | ||
| Winderigheid | Occasional | Occasional |
| Kwijlniveau | Low | Low |
| Geur als nat | Moderate | Moderate |
| Zoomiefrequentie | Occasional | Occasional |
| Aanrechtplunderen | ||
| Graafneiging | Low | Low |
Veelgestelde vragen
Verdien met je hond.
Dierenmerken zoeken echte creators — geen celebrities. Als je een Irish Setter of Keeshond hebt, kun je gratis producten, gear en exclusieve voordelen krijgen door je hondenleven te delen op Instagram.
Geen minimumaantal volgers · Altijd gratis
Vergelijk met andere rassen
Vergelijk Irish Setter met:
Gebaseerd op uitgebreid rassenonderzoek.











